Festival Map & Artist Booth Information

Numbered Layout  with Library Insert FAF19 (v6).jpg

WDMA INFORMATION TENT 37-38

Artist Booth Information

ARTIST BY NAME

Abramson, Amy - Painting - Booth # 141

Anderson, Joel - Photography - Booth # 150

Andrews, Elizabeth - GD/PM - Booth # 28

Ardolino, Jennifer - Painting - Booth # 138-139

Barbeau, Alexis - Jewelry - Booth # 87

Bartlett, Dylan - Wood - Booth # 34

Belli, Domenico - Sculpture - Booth # 62

Berman, Michele - Jewelry - Booth # 149

Black, Elise - Sculpture - Booth # 66

Bonart, Ben - Painting - Booth # 136

Boogaerts, Whitmore - Sculpture - Booth # 59

Bowe, Peter - Sculpture - Booth # 23

Brayton, Julie - Painting - Booth # 166

Breakstone, Nancy - Photography - Booth # 204

Brown, Mark - Painting - Booth # 85

Brown Gordon, Sue - Mixed Media - Booth # 30

Brunelle, James - Ceramics - Booth # 29

Burke, Shauna - Jewelry - Booth # 93

Burns, Marshall - Sculpture - Booth #36

Cargill, Ruth - Painting - Booth # 113

Carstensen, Amy Leigh - Painting - Booth # 202

Castillo, Lilliana - Jewelry - Booth # 26

Chapman, Larry - Photography - Booth # 189

Chardon, Roxane - GD/PM - Booth # 55

Chen, Michael - Photography - Booth # 89

Cheng, John - Mixed Media - Booth # 197

Christie, Caroline - Photography - Booth # 52

Covington, Daphne - Painting - Booth # 201

Currie, Carolyn - Painting - Booth # 78

Cutler Gear, Janis - Ceramics - Booth # 51

Davis, Cheryl - Painting - Booth # 96

Deng, John - Photography - Booth # 35

Ditarando, Roger - Sculpture - Booth # 114-115

Doyle, Forrest - Wood - Booth # 112

Elridge, Ann - GD/PM - Booth #46

Everson, Martha - Photography - Booth # 6

Farber, Beth - Jewelry - Booth # 192

Fattahi, Marc - Painting - Booth # 73

Feng, Devin - Painting - Booth # 133

Ferony, Carol - GD/PM - Booth# 15

Forrest, Christina - Painting - Booth # 186

Fox, Todd - Scultpure - Booth # 129

Gal, Yoram - Painting - Booth # 116

Garris, Sandi - Fiber - Booth # 193

Gilmore, Julia - Painting - Booth #71

Glover Riggs, Jennifer - Painting - Booth # 7

Gordon, David - Painting - Booth # 31-32

Grande, Donna - GD/PM - Booth - #49

Greenwood, William - Jewelry - Booth # 209

Grieco, Joseph -Painting - Booth # 56

Grom, Tara - Mixed Media - Booth #142

Hambley, Tracy - Mixed Media - Booth # 211

Harrington, Janey - Fiber - Booth # 68

Harris, John - Painting - Booth #27

Heitmann, Eric - Painting - Booth # 206

Higgison, Peyton - GD/PM - Booth # 72

Hilgendorf, Richard - Photography - Booth #53-54

Hill, Jennifer Mone - Painting - Booth # 171

Hirten, Lisa - Painting - Booth # 190

Hussain, Farhana - Painting - Booth # 196

Jacobson, Carrie B - Painting - Booth # 45

James, Dewey - Digital - Booth # 135

Jarman, Harry - Painting - Booth # 80

Johnson, Matt E - Sculpture - Booth #198

Jones, Daniel - Photography - Booth # 67

Jones, Kerream - Painting - Booth # 205

Kaplan, Amy - Mixed Media - Booth # 97

Ke, Bao - Painting - Booth # 165

Kemp, Flo - Printmaking - Booth # 95

Killian, Mark - Wood - Booth# 178

Klotz, Audrea - Painting - Booth #2

Kousnsky, Isack - DI/PH - Booth # 20

Kretsch, Tom - Photography - Booth# 94

Lake, Ron - Photography - Booth #43-44

Leaman, Aron - Glass - Booth #22

Lee, Ning - Painting - Booth # 58

Lentini, Joann - Photography - Booth # 118

Lloyd, Susan - Mixed Media - Booth # 210

Lutwama, Deo - Painting - Booth # 188

Macaulay, Angus - Mixed Media - Booth # 41-42

Mackinnon, Mark - Photography - Booth # 17-18

Margolis, David - Photography - Booth # 1

Marques, Grace - Jewelry - Booth # 195

Maurer, John - Painting - Booth # 60-61

McCarthy, William - Painting - Booth # 86

McDowell Smith, Michelle - Mixed Media- Booth # 177

Michaels, Phillip - Painting - Booth # 143

Mickelsen, Nina - GD/PM - Booth # 40

Mumm, Denise - Mixed Media - Booth # 14

Nakayama, Hiroshi - Sculpture - Booth # 92

Nally, Andrea - Painting - Booth # 144

Neilson, Mary Ann - Painting - Booth # 57

Ortiz, Leo - Painting - Booth # 65

Osborne, Chris - Painting - Booth # 140

Owczarczak, Mike - Sculpture - Booth #21

Palios, Christos - Photograhpy - Booth # 98

Patterson, Michael - Painting - Booth # 69-70

Paxton, Rachel - Mixed Media - Booth # 117

Pla, Damon - Painting - Booth # 194

Puckett, Tina - Fiber - Booth # 39

Radca, Thomas - Ceramics - Booth # 47

Radigan, Eileen & Michael - Glass - Booth # 203

Reinheimer, Evan - Photography - Booth # 11-13

Rezania, Moshgan - Painting - Booth # 90

Borden, Richard - Fiber - Booth # 110

Disantis, Patricia - Fiber - Booth # 110

Rosen, Lori - Sculpture - Booth # 74

Rossetti, Kelly - Painting - Booth # 119

Rowell, David - Photography - Booth # 75

Rudoy, Shekina - Fiber - Booth # 84

Shampine, Paul - Painting - Booth # 130

Shanley, Timothy - Painting - Booth # 191

Sieczkiewicz, David - Photography - Booth # 132

Singer, Phill - Painting - Booth #25

Sklar, Jane - DI/PH - Booth # 4

Sorge, Joe - Sculpture - Booth#16

Sovjani, Andrew - Photography - Booth # 125

Spector, Jonathan - Photography - Booth # 48

Speedy, Richard - Photography - Booth # 172

Stanton, Siohban - GD/PM - Booth # 83

Stones, Greg - Painting - Booth # 111

Strine, Sharon - Painting - Booth # 33

Stuart, Dennis - Painting - Booth # 77

Sweeney, Patrick - Painting - Booth # 207

Taggart, Cassie - Painting - Booth # 127

Toribe, Sumiyo - Painting - Booth # 91

Trincere, Richard & Lolita - Mixed Media - Booth # 134

Tucci, Lydia - Jewelry - Booth # 120

Tujanski-Villard, Lila - Sculpture - Booth # 126

Umbel, Barbara - Jewelry - Booth # 81

Urquhart, Eric - Photography - Booth # 50

Van Orsouw, John - Painting - Booth # 121

Villaschi, Sergio - DI/PH - Booth # 187

Weinstein, Arny - Wood - Booth # 84

Wooster, Anne - GD/PM - Booth # 131

Yankell, Stuart - Painting - Booth # 63-64

Yesis, Peter - Painting - Booth # 147

Yu, Zu Sheng - Painting - Booth # 88

Zalon, Bernard - GD/PM - Booth # 76

Zeng, Simon Xianwen - Painting - Booth # 24

KIDS ZONE

Artist Collective of Westport Kids Zone - BOOTH # 103-104

Hatter N Tatter Face Painting - BOOTH # 105

Jerry’s Artarama & One River Art School - BOOTH # 106-107

Free Paint Mural for Kids - BOOTH # 109

Earthplace - BOOTH # 109

UNITED BANK MUSIC SERIES

1 Main Street - BOOTH # 123-124

Music - BOOTH # 179

Music Sponsored by United Bank

Food

Milkcraft Truck - BOOTH # 180-182

7 Barrels Olive Oils and Vinegars - BOOTH # 145

Sponsors

Gault Energy & Home Solutions - BOOTH #102

Anderson Renewal - BOOTH # 122

Sheraton Care Givers - BOOTH # 146

David Lerner - BOOTH # 151

Rockwell Art and Framing - BOOTH # 152-153

Pella Windows - BOOTH # 170

Compass of Westport Real Estate - BOOTH # 173

Kitchen Magic - BOOTH # 174

Daigle Travers & AIG - BOOTH # 183

Venture Photography BOOTH # 19

DMA Info Tent - BOOTH # 37-38